MUZEA.NET

Internetowy rejestr Polskich muzeów.

Muzeum Witrażu

Lokalizacja

Województwo Małopolskie
Miejscowość Kraków
Adres Krasińskiego 23
31-111 Kraków

gmina: Kraków (Kraków-Śródmieście)
powiat: m. Kraków
Telefon +48 512 937 979
Adres #2 aleja Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków, Polska
województwo: Małopolskie
Pracownia i Muzeum Witrażu
Organizator Krakowski zakład Witrażów S.G. Żeleński Sp. z o.o.
Status Utworzone przez osoby prawne

Linki

Strona internetowa: www.muzeumwitrazu.pl

Thumb

Godziny otwarcia

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 12:00–18:00
  • środa: 12:00–18:00
  • czwartek: 12:00–18:00
  • piątek: 12:00–18:00
  • sobota: 12:00–18:00
  • niedziela: Zamknięte

Opinie

profile photo

Elizabet

Muzeum Witrażu podczas XIV nocy muzeów postanowiło wzorować się na systemie służby zdrowia i wprowadziło zapisy, ludzie stali po kilka godzin w kolejce a pracownicy muzeum nie wpadli na pomysł by ich poinformować, że stoją nadaremnie. Żenada i bezczelność "placówki kultury" sięgnęła dna
2 tygodnie temu

profile photo

Jan

witraże zawsze gdzieś się wplatały w sztuce Polskiej więc to dobrze że jest takie miejsce gdzie można zobaczyć historię Polskich witraży . Szkoda tylko że tu już się nie robi witraży.
5 miesięcy temu

profile photo

venicjusz

Fantastyczne miejsce. Nie tylko historia witrażu, ale również warsztat z szansą na przejrzenie się technice wytwarzania. Przewodnicy to prawdzi pasjonaci. Warto!
5 miesięcy temu

profile photo

Sławomir

Bardzo ciekawe Muzeum/pracowania. Jak ktoś jest w okolicy to polecam odwiedzić, bo to raczej rzadkość, tego typu ciekawostka.
8 miesięcy temu

profile photo

Dawid

Fantastyczne miejsce! Nie jest to tradycyjne muzeum, ponieważ zwiedzenie polega na prezentacji historii warsztatu, narzędzi rzemieślniczych, procesu tworzenia witrażu w wersji "na żywo" i gotowych eksponatów. Naszą przewodniczką była Pani Klaudia - bardzo entuzjastyczna, przeurocza absolwentka Historii Sztuki. Najciekawsze jest to, że w naszej obecności prowadzono regularne prace - zarówno rzemieślnicze jak i malarskie. Mieliśmy okazję na żywo poznać wszystkie etapy wytwarzania prawdziwych dzieł sztuki! To miejsce godne polecenia!
rok temu

Zdjęcia


Opis

Pracownia i Muzeum Witrażu – krakowska instytucja kultury, która łączy założoną w 1902 roku pracownię witrażu (Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żelenski) oraz zorganizowane wokół niej muzeum. Mieści się w historycznej kamienicy przy al. Zygmunta Krasińskiego 23.

Muzeum Witrażu zostało założone w 2004 roku przez Piotra Ostrowskiego. Jest efektem nowatorskiej koncepcji tzw. żywego muzeum. Oznacza to, że przestrzeń udostępniona zwiedzającym przeplata się z wciąż funkcjonującą pracownią witrażową, w której artyści cały czas pracują nad nowymi dziełami. W ramach wizyty można więc poznać krok po kroku cały proces powstawania witraża oraz przyjrzeć się, jak wygląda praca nad aktualnymi przedsięwzięciami.

W muzeum znajduje się także przestrzeń czysto ekspozycyjna składająca się z zarówno z historycznych jak i współczesnych realizacji. Częścią spuścizny Krakowskiego Zakładu Witrażów jest bowiem bogate archiwum zawierające wiele szkiców, rysunków, ręcznie tworzonych projektów witraży oraz gotowych dzieł. Jest to najbogatsza w polsce kolekcja związaną ze sztuką witrażową. Muzeum organizuje również wystawy czasowe i zajmuje się promocją współczesnego szkła[1].

Muzeum znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1906-1907 z inicjatywy Stanisława Gabriela Żeleńskiego, właściciela Zakładu. Żeleński zaprojektował kamienicę w ten sposób, aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom pracowni witrażowej, a w tym zadaniu pomagał mu znany krakowski architekt Ludwik Wojtyczko[2]. Dlatego siedziba Muzeum jest ewenementem w skali światowej, a dzięki zachowaniu oryginalnego wystroju i układu wnętrz wciąż oddaje atmosferę pracowni z przełomu wieków.

Sztuka witrażowa była wtedy nieporównywalnie bardziej popularna niż obecnie i korzystali z tej formy czołowi twórcy epoki Młodej Polski. Z Zakładem współpracowali m. in. tacy artyści jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Henryk Uziembło, Wojciech Jastrzębowski, Stefan Matejko[3].

W 2016 roku, w ramach misji popularyzacji polskiego dziedzictwa witrażowego Muzeum podjęło się rekonstrukcji wybitnego dzieła Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem Apollo Spętany[4]. Projekt ma na celu maksymalnie wierne odtworzenie witraża zniszczonego podczas II wojny światowej i udostępnienie go szerokiej publice.

siedziba Pracowni i Muzeum Witrażu

Źródło: Wikipedia - na licencji CC-BY-SA 3.0 Strona na wikipediiMapa

Widok z ulicy

powered