MUZEA.NET

Internetowy rejestr Polskich muzeów.

Muzeum Niepołomickie w Niepołomicach

Lokalizacja

Województwo Małopolskie
Miejscowość Niepołomice
Adres Zamkowa 2
32-005 Niepołomice

gmina: Niepołomice
powiat: wielicki
Telefon +48 12 281 30 11
Adres #2 Zamkowa 2, 32-005 Niepołomice, Polska
województwo: Małopolskie
Muzeum Niepołomickie
Organizator Gmina Niepołomice
Status Samorządowe

Linki

Strona internetowa: www.muzeum.niepolomice.pl

Thumb

Godziny otwarcia

  • poniedziałek: 10:00–17:00
  • wtorek: 10:00–17:00
  • środa: 10:00–17:00
  • czwartek: 10:00–17:00
  • piątek: 10:00–17:00
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–17:00

Opinie

profile photo

Weronika

Zamek pięknie odrestaurowany, znajdujące się na dziedzińcu zdjęcia sprzed renowacji i po jej zakończeniu robią duże wrażenie. Ale Muzeum to instytucja. I tej zdecydowanie nie polecam. Dziś o 13:00 udałam się na zwiedzanie wnętrz Muzeum z przewodnikiem. Niestety, pani "przewodnik" (wyraz w cudzysłowie, ponieważ cały czas miałam wrażenie, że to przypadkowa osoba) pełniła jedynie funkcję odźwiernego. Była to kobieta pozbawiona kultury (nawet nie przywitała się i nie przedstawiła grupie), niemająca jakiejkolwiek wiedzy o regionie, historii, biologii, nieumiejąca nawet przemawiać publicznie, nie wspominając o tak istotnej dla przewodników retoryce i lekkości w opowiadaniu. Zero profesjonalizmu, zaangażowania, przygotowania merytorycznego to zachowania urągające klientom, jakim są odwiedzający muzeum. 15zł za zwiedzenie 7-miu małych sal, trwające łącznie jedynie pół godziny. Są muzea o jeszcze mniejszych zbiorach, mniejszym potencjale, których zwiedzanie, dzięki zaangażowaniu pracowników, ich interakcji ze zwiedzającymi, odpowiadaniu na ich pytania, poszerzaniu zagadnień interesujących zwiedzających, zapada w pamięć na długo. Z takimi przewodnikami Muzeum Niepołomickie nigdy nie będzie do nich należeć. Elokwencja pani "przewodnik". Sala pierwsza: "Tu widzimy yyyyyy, zdjęcie zachodniej elewacji Zamku, tutaj yyyyyy po prawej mapa zaborów, a po lewej yyyyy druga mapa, proszę dalej." Sala druga: "(...) tutaj powieszone są zdjęcia mieszkańców Niepołomic w trakcie uroczystości i yyyyyyyyyyy zdjęcia społeczności". "Tu widzimy dachówkę z fabryki cegieł i dachówek w Niepołomicach", Odwiedzająca: "Czy te tradycje produkcji ceramiki są w jakiś sposób kontynuowane?". "Przewodnik: "Yyyyy nie." Sala myśliwska: "Tu jest dzik, niedźwiedź, yyyyy sarna, a tu niedźwiedź polarny z yyyy Kanady". Koniec wypowiedzi. Masara.
4 miesiące temu

Użytkownik

Koniecznie trzeba zobaczyć krużganki tego królewskiego zamku. Polecamy przewodnika o imieniu Grzegorz. Ogromna wiedza przekazywana w przystępny sposób. Z dużą cierpliwością odpowiadał na zaskakujące pytania dzieci. Jedyne zastrzeżenie dla Pani w kasie, która zamiast umożliwić przejście po ekspozycji kazała czekać rodzinie z dziećmi na 5 st mrozie 30 min na przewodnika. Tą niedogodność wynagradza jednak Kolekcja Czartoryskich wystawiana na zamku. Ceny bardzo przystępne.
4 miesiące temu

profile photo

Wojciech

Takie sobie. Pałacyk niebrzydki.
3 tygodnie temu

profile photo

Teresa


tydzień temu

profile photo

Andrzej


rok temu

Zdjęcia


Opis

Zamek Królewski w Niepołomicach – gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku przebudowany w stylu renesansowym znajdujący się w centrum Niepołomic.

Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego[1].

Ten obszerny zamek nazywany jest "drugim Wawelem". Został wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego na skarpie pradoliny Wisły. Miał pełnić również funkcje obronne. Wyruszały z niego wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Zamek składał się z trzech wież, budynków w skrzydle południowym i wschodnim oraz murów kurtynowych wokół dziedzińca. Równolegle powstała osada Niepołomice, mająca pełnić funkcje usługowe dla zamku i dworu.

Dzieło kazimierzowskie kontynuowali następni królowie: Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary, a następnie Zygmunt II August. Za czasów króla Władysława Jagiełły zwoływano na zamek zjazdy koronne. Odbywały się też w nim sądy. Zygmunt I Stary gruntownie zamek przebudował, nadając mu formę czworoboku z dziedzińcem wewnętrznym. Był schronieniem dla dworu królewskiego w okresie panującej w Krakowie epidemii (1527). W 1550 roku wielki pożar zniszczył skrzydło wschodnie i północne.

Za panowania króla Zygmunta Augusta odbudowano i przebudowano zamek. Prace prowadzono w latach 1551-1568 pod kierunkiem Tomasza Grzymały oraz rzeźbiarza Santi Gucciego. Wybudowano m.in. klatki schodowe od strony dziedzińca i krużganki wsparte na trzech słupach. Zasługą królowej Bony były ogrody włoskie usytuowane przy południowym skrzydle ("ogrody królowej Bony"). Od końca XVI wieku zamek przechodził w ręce rodów szlacheckich: Curyłów, Branickich, Lubomirskich. W tym czasie zmieniany był jedynie wystrój wnętrz, przebudowano kominki i stropy. Większą zmianą była przebudowa krużganków na wczesnobarokowe w latach 1635-1637.

Najazd Szwedów w 1655 roku przyniósł kres świetności tej królewskiej budowli. Zamek zamieniono na magazyn żywności, zniszczono kościół, złupiono miasto. Od połowy XVIII wieku zamek przejął król August Mocny później August III. Podjęto jedynie próby remontu. Po rozbiorze Polski w 1772 roku zamek wraz z miastem przeszedł pod panowanie Austrii. Austriacy zmienili wystrój zamku przeznaczając go na koszary, rozebrali też drugie piętro, wzmocnili mury skarpami i przyporami. W drugiej połowie XIX wieku do I wojny światowej zamek pełnił funkcje mieszkaniowe, magazynowe. W okresie międzywojennym i powojennym zamek pełnił funkcję obiektu użyteczności publicznej. W czasie wojny zamek przeszedł w ręce niemieckie. W okresie powojennym budowla popadała w ruinę. Od 1991 roku, kiedy stał się własnością Gminy Niepołomice, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych. Po kilku latach remontów i prac adaptacyjnych, królewska siedziba odzyskała swą dawną świetność.

Przez wieki zamek był rezydencją królów polskich. Obecnie zamek otwarty jest dla gości i turystów. Mieści się w nim także hotel i centrum konferencyjne. W komnatach zamkowych powstaje Muzeum Przyrodnicze wykorzystujące eksponaty myśliwskie i łowieckie oraz zbiory Włodzimierza Puchalskiego. Centrum Kultury "Zamek" organizuje recitale, koncerty, spektakle, pokazy rycerskie, wystawy. W zamku ma swoją siedzibę chór Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu w Niepołomicach "Cantata".

Zamek Królewski w Niepołomicach
Obiekt zabytkowy nr rej. zamek, A-549 z 15.09.1986; park (ogrody zamkowe), 212 z 17.05.1947
Elewacja zachodnia i południowa
Elewacja zachodnia i południowa
Państwo  Polska
Miejscowość Niepołomice
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Zamek Królewski w Niepołomicach
Zamek Królewski w Niepołomicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zamek Królewski w Niepołomicach
Zamek Królewski w Niepołomicach
Ziemia50°02′03,0840″N 20°13′02,6400″E/50,034190 20,217400
Dziedziniec i barokowe krużganki w Zamku

Źródło: Wikipedia - na licencji CC-BY-SA 3.0 Strona na wikipedii


Filmy

margotogram
Janusz Kruciński "Spotkania przy Czakramie", Zamek Królewski, Niepołomice, 26 lipca 2013 r.

Recital Mariusza Jaśko i Janusza Krucińskiego.
2013-07-28 margotogram

szymekurban
Zamek Niepołomicki w Nowej Szacie cz.1

Program o Zamku Królewskim w Niepołomicach, nagkręcony i wyemitowany przez TVP3.
2007-02-22 szymekurban

SPMiLnaZwB
Koncert przestrzenny sygnalistów na Zamku Królewskim w Niepołomicach 31.05.2013


2013-06-05 SPMiLnaZwB

margotogram
Janusz Kruciński "Spotkania przy Czakramie", Zamek Królewski, Niepołomice, 26 lipca 2013 r.

Recital Janusza Krucińskiego i Mariusza Jaśko, spotkania przy Czakramie na Zamku Królewskim w Niepołomicach.
2013-07-30 margotogram

Polskazdrona.pl
Zamek w Niepołomicach z lotu ptaka

http://www.polskazdrona.pl/zamek-w-niepolomicach-145.html.
2015-12-22 Polskazdrona.pl

Andrzej Blum
Zamek Królewski w Niepołomicach Full HD 3D

Niepołomice 3D Niepołomice k./Krakowa - Zamek Królewski Krótki filmik przedstawiający Zamek Królewski w Niepołomicach side by side, stereoscopic, red ...
2012-07-13 Andrzej Blum

Michackt
Chór Cantata z Niepołomic - Koncert Kolęd w Niepołomicach 6 stycznia 2013r.

6 stycznia 2013r. g.17 Zamek Królewski w Niepołomicach Koncert Kolęd Chór Cantata z Niepołomic Zespół Instrumentalny Ricercar dyr. Bogusław Grzybek ...
2013-01-14 Michackt

ForumWiedzy.pl
Zamek Królewski w Niepołomicach - Royal Castle

Zamek Królewski - NIEPOŁOMICE Polecam zwiedzić, obok zamku jest plac zabaw dla dzieci i ogólnie czysto i bardzo przyjemnie. Royal Castle - NIEPOŁOMICE ...
2014-06-08 ForumWiedzy.pl


Mapa

Widok z ulicy

powered